menusearch
khatevizhehnews.ir

صدور بیانیه ای از سوی وزارت خارجه همزمان با پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران

جستجو
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۴:۴:۱۸
۱۳۹۹/۷/۲۷ یکشنبه
(0)
(0)
صدور بیانیه ای از سوی وزارت خارجه همزمان با پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران
صدور بیانیه ای از سوی وزارت خارجه همزمان با پایان یافتن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیهای از پایان یافتن محدودیتهای تسلیحاتی شورای امنیت استقبال کرد.

بیانیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص

پایان محدودیتهای تسلیحاتی

و ممنوعیت سفر تعدادی از شهروندان و مسئولین نظامی کشور

27 مهر 1399ــ18 اکتبر 2020

امروز، یک روز بسیار مهم برای جامعه جهانی است، که برخلاف تلاش­های رژیم ایالات متحده، از قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صیانت کرده است. از امروز، همه محدودیتهای انتقالِ اقلام تسلیحاتی به و از جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت­های ورود یا عبور از قلمرو دولتهای عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، بهصورت خودکار خاتمه یافت. بر اساس یکی از نوآوری­های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت­های تسلیحاتی و ممنوعیت­های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامۀ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

لغو محدودیت­های تسلیحاتی و ممنوعیت مسافرتی بهگونه­ای طراحی شده است که خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد. این مهم پس از مذاکرات نفسگیر و با پیشبینی دقیق از امکان نقض تعهد از سوی یک یا چند طرف دیگر برجام به دست آمد، همین روش برای پایان محدودیتهای موشکی در سال 1402 (2023) و نیز پایان کامل پرونده هستهای در شورای امنیت در سال 1404 (2025) هم پیشبینی شده است.

بنابراین، از امروز، جمهوری اسلامی ایران می­تواند هرگونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفاً براساس نیازهای دفاعی خود تهیه کند و همچنین می­تواند بر مبنای سیاست­های خود تسلیحات دفاعی صادر کند. در اینجا باید این نکته مورد تأکید واقع شود که سنگبنای سیاست خارجی ایران رد سلطه و فشار در هر شکل آن است، از این رو، تحمیل هرگونه محدودیت در هر زمینه­ای ــ از جمله مالی، اقتصادی، انرژی و تسلیحاتی ــ هیچگاه از جانب ایران بهرسمیت شناخته نشده است.

در عین حال، دکترین دفاعی ایران بر پایداری عظیم مردم و توانمندی­های بومی استوار است. از زمان دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هشتساله رژیم صدام علیه ایران ــ که طی آن مردم دلاور ایران قربانی تسلیحات پیشرفته و آتش­افروز غربی شد ــ تاکنون جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر قابلیتها و ظرفیتهای بومی، نیازهای دفاعی خود را تأمین کرده است. این دکترین همچنان محور اصلی و اساسی کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حفظ قدرت دفاعی بوده و خواهد بود. تسلیحات غیرمتعارف و کشتارجمعی و واردات بیرویه سلاحهای متعارف در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد. توان بازدارندگی کشور مبتنی بر دانش و توانمندی بومی و برخاسته از قدرت و مقاومت مردم ایران است. در تاریخ معاصر، ایران بهرغم اختلاف و برتری در قدرت، هیچگاه آغازگر جنگ نبوده است.

ولی متأسفانه معاملات سودآور تسلیحاتی ــ عمدتاً میان کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه ــ بهطرز قابل توجهی به ارتکاب جنایات جنگی در منطقه ــ همانند تجاوز علیه مردم بی­دفاع یمن ــ کمک نموده و به آن دامن زده است.

علیرغم تلاش­های ناموفق ایالات متحده برای جلوگیری و از بین بردن منافع ایران از قطعنامه 2231، دولت­های عضو ملل متحد موظفند قوانین و مقررات خود را با این قطعنامه که «از دولت­های عضو دعوت می­کند که نسبت به این تغییرات توجه مقتضی داشته باشند» سازگار کنند. جمهوری اسلامی ایران توجه همه دولت­های عضو را به مفاد روشن قطعنامه 2231 و جدول زمانی مربوطه جلب می­نماید.

ایالات متحده، که نیرنگ­های غیرقانونی و بدخواهانه آن در تلاش برای نقض هرچه بیشتر قطعنامه شورای امنیت، در طول سه ماه گذشته چندین بار توسط شورای امنیت بهطور قاطع رد شده است، باید رویه مخرب خود را در قبال قطعنامه 2231 رها کرده؛ به پایبندی کامل به تعهدات خود بر اساس منشور ملل متحد بازگردد؛ اقدامات مغایر با حقوق بین­الملل و نادیده گرفتن نظم بین­المللی را متوقف نماید؛ و از دامن زدن به بیثباتی در منطقه غرب آسیا اجتناب ورزد. بدیهی است هرگونه اقدامی در تعارض با مفاد قطعنامه 2231 و خصوصاً بند 1 قطعنامه و چارچوبهای زمانی مندرج در آن، در شمار نقض ماهوی قطعنامه و اهداف برجام محسوب شده و جمهوری اسلامی ایران متقابلاً حق انجام اقدامات لازم برای تأمین منافع ملی خود را محفوظ می­دارد.

هدر سایت
پرسش های متداول
کیان محل | سرویس خبری محله کیانشهر تهران در خبرگزاری خط ویژه
آخرین اخبار
به وقت غزه

به وقت غزه

۰۲/۱۲/۲۹