menusearch
khatevizhehnews.ir

گوترش:برای حل بحران الحوثی هااز ایران کمک گزفت.

جستجو
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۳:۵۵:۰
۱۳۹۹/۳/۱۶ جمعه
(0)
(0)
گوترش:برای حل بحران الحوثی هااز ایران کمک گزفت.
گوترش:برای حل بحران الحوثی هااز ایران کمک گزفت.

 

الاخبار: سازمان ملل برای حل بحران یمن، دست به دامن تهران شد

یک روزنامه لبنانی گزارش داد که پس از شکست راهبردهای پیشین ائتلاف سعودی، کشورهای غربی و سازمان ملل علیه ملت یمن، فرستاده این سازمان این بار مجبور شد با آگاهی ریاض و موافقت کشورهای غربی برای حل این بحران، با تهران تماس برقرار کند.

به گزارش مشرق، در حالی که جهان، مشغول مقابله با ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن است، در پشت پرده، تحرکات سیاسی در خصوص بحران یمن در جریان است که هدف از این تحرکات، «نجات سعودی» است.

روزنامه الاخبار با مقدمه مذکور نوشت، فعالیتهای دیپلماتیک به صورت مجازی درباره جنگ علیه ملت یمن، افزایش یافته است. واشنگتن و لندن و «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن، رهبری این تحرکات را بر عهده دارند.

به گزارش این روزنامه، طی هفتههای گذشته، تماسهای سیاسی بین کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی، آمریکا و انگلیس با محمد بن سلمان ولیعهده سعودی افزایش یافته است. این افزایش تماسها، به خاطر عملیات میدانی نیروهای یمن در شرق این کشور به ویژه در نزدیکی «مأرب» است که اگر تداوم داشته باشد، به تحول راهبردی به سود صنعاء ختم خواهد شد.

بنا بر این گزارش، با وجود شکست مذاکرات پیشین و تلاش برای نفوذ در دیوار بحران یمن، باز هم این تماسها ادامه یافته است. تحولات اخیر باعث شد که گریفیتس، شیوه مذاکرات و سیاست خود را تغییر دهد. شیوه پیشین وی، بر اساس دیدگاه ائتلاف سعودی و کشورهای غربی برای در پیش گرفتن راهبرد قطع ارتباط «انصار الله» با محور مقاومت، بود. هدف از این سیاست، منزوی کردن صنعاء و جدا کردن این کشور از ائتلاف منطقهای مخالف واشنگتن است.

الاخبار ادامه داد، به همین دلیل، گریفیتس مجبور شد، دست به دامن تهران شود. این در حالی است که لندن در مرحله گذشته، ادعا میکرد که مسئله یمن، صرفا مربوط به عربستان است. پیش از این، فرستاده سازمان ملل، از طریق کانالهای غیر مستقیم و غیر رسمی با تهران تماس برقرار میکرد.

به گزارش این روزنامه، این بار اما، گریفیتس با اطلاع ریاض و موافقت کشورهای غربی، از طریق ویدئویی، با وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تماس برقرار کرد. ظاهرا، تحولات میدانی، وی را مجبور کرده که این تماس را صورت دهد و هنوز زود است که بخواهیم درباره تغییر در راهبردها سخن بگوییم، اما قدر مسلم اینکه، این تماس پس از شکست تماسها با صنعاء و ناکامی محور غربی در تسلط بر آن صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش، واشنگتن و لندن به ریاض توصیه کردهاند که در راستای ترمیم تصویر خود در غرب تلاش کند. به همین دلیل، کشورهای غربی به عربستان اعمال فشار کردند تا نشست کشورهای کمک کننده به یمن در ریاض برگزار شود، هر چند که نتایج این نشست، از پیش تعیین شده بود و آمریکا و عربستان 725 میلیون دلار از یک ملیارد و 35 میلیون دلار را برداشتند و همین مسئله باعث شد که سازمان ملل اعلام کند که 30 طرح امدادرسانی از مجموع 41 طرح در یمن متوقف شده است.

عربستان سعودی به همراه شماری از همپیمانان غربی و عربی خود از فروردین ۱۳۹۴ عملیاتی را برای بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن کلید زدند که کارشناسان از آن تحت عنوان باتلاقی برای ریاض یاد میکنند. این عملیات، باعث کشته و آواره شدن شمار زیادی از ملت یمن شده است.

منبع: فارس
 

 

 
 
 
 •  
 •  
 •  
   

 

 

 

 •  

   

 •  
 •  

   

 

 
هدر سایت
پرسش های متداول
کیان محل | سرویس خبری محله کیانشهر تهران در خبرگزاری خط ویژه
آخرین اخبار
به وقت غزه

به وقت غزه

۰۲/۱۲/۲۹